OHIO GOVERNOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MIKE DEWINE2,187,61951%
 RICHARD CORDRAY2,005,62746%
 TRAVIS IRVINE77,1842%
 CONSTANCE GADELL-NEWTON47,6641%
U.S. SENATE OHIO
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SHERROD BROWN2,286,73053%
 JIM RENACCI2,011,83247%
U.S. HOUSE OHIO 1ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>STEVE CHABOT151,10752%
 AFTAB PUREVAL135,46746%
 DIRK KUBALA5,1262%
U.S. HOUSE OHIO 2ND DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BRAD WENSTRUP163,45058%
 JILL SCHILLER115,77741%
 JAMES CONDIT3,4731%
U.S. HOUSE OHIO 8TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>WARREN DAVIDSON170,56167%
 VANESSA ENOCH84,73833%
U.S. HOUSE OHIO 15TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>STEVE STIVERS166,63259%
 RICK NEAL112,54640%
 JOHNATHAN MILLER5,4772%
OHIO ISSUE 1 -- DRUG PENALTIES
96% OF PRECINCTS REPORTING
> NO2,652,21064%
  YES1,505,67536%
OHIO ATTORNEY GENERAL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DAVE YOST2,226,36852%
 STEVE DETTELBACH2,021,19448%
OHIO AUDITOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KEITH FABER2,110,07350%
 ZACH SPACE1,946,54446%
 ROBERT COOGAN169,7674%
OHIO SECRETARY OF STATE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>FRANK LAROSE2,166,12551%
 KATHLEEN CLYDE1,987,91647%
 DUSTIN NANNA99,8082%
OHIO TREASURER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ROBERT SPRAGUE2,257,95554%
 ROB RICHARDSON1,960,07546%
OHIO SUPREME COURT JUSTICE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MICHAEL DONNELLY2,116,13661%
 CRAIG BALDWIN1,352,85939%
OHIO SUPREME COURT JUSTICE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MELODY STEWART1,803,27753%
 MARY DEGENARO1,630,97747%
OHIO COURT OF APPEALS JUDGE 1ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>PIERRE BERGERON141,27251%
 CHARLES MILLER134,25349%
OHIO COURT OF APPEALS JUDGE 1ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MARILYN ZAYAS168,72860%
 DALE STALF112,21040%
OHIO COURT OF APPEALS JUDGE 1ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CANDACE CROUSE153,11953%
 DENNIS DETERS136,51747%
OHIO COURT OF APPEALS JUDGE 1ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ROBERT WINKLER151,00852%
 GINGER BOCK140,15948%
OHIO COURT OF APPEALS JUDGE 4TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JASON SMITH85,21953%
 MARIE HOOVER75,93047%
OHIO COURT OF APPEALS JUDGE 4TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MIKE HESS100,13361%
 VALERIE GERLACH63,42039%
OHIO SENATE 7TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>STEVE WILSON96,20862%
 SARA BITTER58,68238%
OHIO SENATE 9TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CECIL THOMAS94,54876%
 TOM CHANDLER30,02424%
OHIO SENATE 17TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BOB PETERSON78,26270%
 SCOTT DAILEY32,82130%
OHIO HOUSE 27TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TOM BRINKMAN29,80154%
 CHRISTINE FISHER25,81746%
OHIO HOUSE 28TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JONATHAN DEVER27,01250%
 JESSICA MIRANDA26,70950%
OHIO HOUSE 29TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>LOUIS BLESSING27,84665%
 CARRIE DAVIS14,99935%
OHIO HOUSE 30TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>WILLIAM SEITZ33,06870%
 CLAYTON ADAMS14,35630%
OHIO HOUSE 32ND DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CATHERINE INGRAM30,31179%
 MARILYN TUNNAT8,24721%
OHIO HOUSE 33RD DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SEDRICK DENSON32,57075%
 JUDITH BOYCE10,67925%
OHIO HOUSE 51ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SARA CARRUTHERS21,54260%
 SUSAN VAUGHN14,30540%
OHIO HOUSE 52ND DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GEORGE LANG31,32959%
 KATHY WYENANDT22,12841%
OHIO HOUSE 53RD DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CANDICE KELLER24,92864%
 REBECCA HOWARD13,94536%
OHIO HOUSE 54TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>PAUL ZELTWANGER28,64161%
 NIKKI FOSTER18,43839%
OHIO HOUSE 62ND DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SCOTT LIPPS38,99374%
 JIM STATON13,94126%
OHIO HOUSE 66TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DOUG GREEN31,81275%
 JEFF RICHARDS10,33125%
OHIO HOUSE 90TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BRIAN BALDRIDGE22,08961%
 ADRIENNE BUCKLER14,00639%
OHIO HOUSE 91ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SHANE WILKIN28,01074%
 JUSTIN GRIMES10,08426%
HAMILTON CO. COMMISSIONER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>STEPHANIE DUMAS166,26051%
 CHRIS MONZEL157,81949%
HAMILTON CO. AUDITOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DUSTY RHODES211,11865%
 NANCY AICHHOLZ113,92135%
HAMILTON CO. COMMON PLEAS JUDGE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TERRY NESTOR141,40851%
 STEVEN MARTIN133,29749%
HAMILTON CO. COMMON PLEAS JUDGE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>LISA ALLEN145,56732%
>LESLIE GHIZ137,73130%
 PAVAN PARIKH116,61525%
 ARICA UNDERWOOD60,29313%
HAMILTON CO. COMMON PLEAS JUDGE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>THOMAS BERIDON135,75950%
 CURT HARTMAN135,27850%
MARIEMONT SCHOOLS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR2,45454%
  AGAINST2,06046%
READING SCHOOLS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR2,53867%
  AGAINST1,24933%
ST. BERNARD-ELMWOOD PLACE SCHOOLS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,14558%
  AGAINST84342%
WINTON WOODS SCHOOLS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR6,55359%
  AGAINST4,52841%
GREAT OAKS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR185,54665%
  AGAINST102,01135%
COLUMBIA TWP. WASTE DISPOSAL DIST. LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,57778%
  AGAINST45322%
MIAMI TWP. (HAMILTON CO.) WASTE DIST. LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR3,82272%
  AGAINST1,49928%
HAMILTON CO. CHILDREN SERVICES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR191,83259%
  AGAINST130,98941%
CINCINNATI COUNCIL TERMS AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES68,31470%
  NO29,41030%
CINCINNATI COUNCIL STAGGERED TERMS AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES49,54950%
  NO48,59350%
CINCINNATI OPEN MEETINGS AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES72,86277%
  NO21,57223%
CINCINNATI CAMPAIGN FINANCE AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES84,52086%
  NO13,77114%
CINCINNATI CIVIL SERVICE AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES67,90172%
  NO26,38928%
CINCINNATI POLICE/FIRE INCENTIVE AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES77,37078%
  NO22,05122%
MADEIRA INFRASTRUCTURE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR2,65054%
  AGAINST2,22746%
NORTH COLLEGE HILL POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR2,19970%
  AGAINST93330%
NORWOOD MARIJUANA ORDINANCE
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES4,36772%
  NO1,66628%
GLENDALE OPERATING LEVY RENEWAL
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST1,03671%
  FOR41829%
GLENDALE OPERATING LEVY ADDITIONAL
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST76753%
  FOR67347%
GOLF MANOR OPERATING LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR96868%
  AGAINST44632%
GOLF MANOR CHARTER AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES98371%
  NO40829%
GREENHILLS POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,02064%
  AGAINST56336%
LINCOLN HEIGHTS COUNCIL NOMINATIONS AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES84687%
  NO13013%
LINCOLN HEIGHTS COUNCIL TAX FILING AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES87089%
  NO10911%
MARIEMONT OPERATING LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,32771%
  AGAINST54529%
MARIEMONT MARIELDERS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,32471%
  AGAINST55029%
TERRACE PARK OPERATING LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,09179%
  AGAINST28221%
WOODLAWN STREETS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR83061%
  AGAINST53239%
DELHI TWP. FIRE/EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR7,22659%
  AGAINST5,11941%
SYMMES TWP. STREETS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR4,65367%
  AGAINST2,26933%
BUTLER CO. COMMISSIONER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CINDY CARPENTER83,49866%
 DORA BRONSTON43,66034%
BUTLER CO. SCHOOL SECURITY LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST27,83153%
  FOR24,57147%
ROSS SCHOOLS INCOME TAX LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST3,58553%
  FOR3,15347%
HAMILTON FILING DEADLINE AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES8,81662%
  NO5,43438%
MIDDLETOWN WARDS AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES7,83365%
  NO4,15935%
MIDDLETOWN ANNUAL REPORT AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES7,39259%
  NO5,05741%
MIDDLETOWN PUBLIC NOTICES AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES8,68270%
  NO3,80430%
MILLVILLE FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR12756%
  AGAINST10044%
ROSS TWP. POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR2,12862%
  AGAINST1,32238%
ST. CLAIR TWP. FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR93467%
  AGAINST45133%
ST. CLAIR TWP. EMT LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,25269%
  AGAINST55431%
WAYNE TWP. FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR97359%
  AGAINST67941%
FRANKLIN SCHOOLS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR3,86756%
  AGAINST3,02144%
LEBANON FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR4,50758%
  AGAINST3,22842%
MASON DWELLING LIMITS AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES10,05275%
  NO3,35225%
MASON COUNCIL POWERS AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> NO6,76654%
  YES5,70746%
HARVEYSBURG POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR15462%
  AGAINST9338%
HARVEYSBURG OPERATING LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR15665%
  AGAINST8535%
HAMILTON TWP. POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR8,51374%
  AGAINST2,93626%
HAMILTON TWP. STREETS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR6,72559%
  AGAINST4,71141%
HARLAN TWP. FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,69477%
  AGAINST51223%
TURTLECREEK TWP. ELECTRIC AGGREGATION
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES3,38460%
  NO2,28440%
TURTLECREEK TWP. GAS AGGREGATION
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES3,36660%
  NO2,28440%
CLINTON-MASSIE SCHOOLS INCOME TAX LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST2,53152%
  FOR2,34548%
CLERMONT CO. COMMISSIONER
99% OF PRECINCTS REPORTING
>CLAIRE CORCORAN51,25469%
 RICHARD PERRY23,33131%
CLERMONT CO. AUDITOR
99% OF PRECINCTS REPORTING
>LINDA FRALEY52,26169%
 ELAINE BARNETT19,16225%
 CORY COMBS4,2006%
AMELIA INCORPORATION AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES1,15270%
  NO50330%
AMELIA REMOVAL FROM OFFICE AMENDMENT
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES1,22776%
  NO39324%
BETHEL INCOME TAX REPEAL
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES44361%
  NO28139%
FELICITY POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR8370%
  AGAINST3530%
MOSCOW CURRENT EXPENSES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1161%
  AGAINST739%
NEWTONSVILLE POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST5763%
  FOR3437%
WILLIAMSBURG POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR41759%
  AGAINST29141%
GOSHEN TWP. FIRE/EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR3,10462%
  AGAINST1,92538%
MIAMI TWP. (CLERMONT CO.) STREETS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR11,83264%
  AGAINST6,71336%
MONROE TWP. 1 MILL FIRE/EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,58768%
  AGAINST75932%
MONROE TWP. 3 MILL FIRE/EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,35959%
  AGAINST95141%
PIERCE TWP. ELECTRIC AGGREGATION
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES2,95261%
  NO1,91139%
PIERCE TWP. GAS AGGREGATION
100% OF PRECINCTS REPORTING
> YES2,91160%
  NO1,91740%
STONELICK TWP. ELECTRIC AGGREGATION
100% OF PRECINCTS REPORTING
> NO1,13054%
  YES96046%
TATE TWP. POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST1,84858%
  FOR1,35742%
WAYNE TWP. FIRE/EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST84953%
  FOR76747%
BATAVIA SCHOOLS BOND ISSUE & LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR2,34451%
  AGAINST2,27049%
WILLIAMSBURG SCHOOLS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,31659%
  AGAINST92841%
CLINTON CO. COMMISSIONER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MIKE MCCARTY11,28577%
 RHONDA WHEASLER3,31923%
CLINTON CO. JOB AND FAMILY SERVICES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR8,43158%
  AGAINST6,16542%
ADAMS EAST FIRE DIST. LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR35867%
  AGAINST17933%
CLARK TWP. EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR50977%
  AGAINST15123%
CLARK TWP. FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR50176%
  AGAINST16124%
MARION TWP. CEMETERIES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST28457%
  FOR21743%
BLANCHESTER INCOME TAX LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST79164%
  FOR44936%
NEW VIENNA EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR22175%
  AGAINST7425%
EAST CLINTON SCHOOLS BOND ISSUE & LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,44856%
  AGAINST1,14544%
BROWN CO. AUDITOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JILL HALL10,79773%
 MARGARET TRIPLETT3,89327%
BROWN CO. SCHOOL FINANCING DIST. LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST9,41065%
  FOR5,15035%
BROWN CO. LIBRARIES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR7,72853%
  AGAINST6,90447%
ABERDEEN POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST25953%
  FOR23147%
FAYETTEVILLE CURRENT EXPENSES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR6953%
  AGAINST6047%
GEORGETOWN FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR67655%
  AGAINST56445%
HIGGINSPORT CURRENT EXPENSES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR4261%
  AGAINST2739%
MT. ORAB FIRE/EMS INCOME TAX LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR66656%
  AGAINST52144%
RUSSELLVILLE POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR10667%
  AGAINST5333%
HUNTINGTON TWP. FIRE/EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR53367%
  AGAINST26733%
JACKSON TWP. FIRE/EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR49871%
  AGAINST20129%
LEWIS TWP. FIRE/EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR50568%
  AGAINST24132%
PERRY TWP. FIRE/EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,21267%
  AGAINST59533%
PERRY TWP. AMBULANCE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR1,18466%
  AGAINST61734%
ADAMS CO. COURT JUDGE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ROY GABBERT4,42552%
 BARBARA MOORE4,15248%
ADAMS CO./OHIO VALLEY SCHOOLS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST4,24757%
  FOR3,23343%
ADAMS CO. CHILDREN SERVICES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR5,11659%
  AGAINST3,49441%
FRANKLIN TWP. (ADAMS CO.) FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR25159%
  AGAINST17241%
GREEN TWP. (ADAMS CO.) FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR9655%
  AGAINST7945%
PEEBLES CURRENT EXPENSES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR31866%
  AGAINST16734%
MEIGS TWP. FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR80870%
  AGAINST35130%
OLIVER TWP. CEMETERIES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR16150%
  AGAINST16150%
SEAMAN CURRENT EXPENSES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR20470%
  AGAINST8630%
WAYNE TWP. CEMETERY LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR32171%
  AGAINST13229%
WINCHESTER POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR24176%
  AGAINST7524%
WINCHESTER FIRE DIST. LEVY RENEWAL
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR59476%
  AGAINST19224%
WINCHESTER FIRE DIST. ADDITIONAL LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR42755%
  AGAINST35145%
HIGHLAND CO. COMMISSIONER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JEFF DUNCAN9,97975%
 JOHN KNAUFF3,29325%
HIGHLAND CO. COMMISSIONER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GARY ABERNATHY8,46564%
 RANDY MUSTARD4,86536%
BRIGHT SCHOOLS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST98658%
  FOR70342%
LYNCHBURG FIRE/EMS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR31071%
  AGAINST12629%
HIGHLAND CO. CHILDREN SERVICES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR7,64258%
  AGAINST5,60242%
HIGHLAND CO. HEALTH DEPT. LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> AGAINST6,63250%
  FOR6,53450%
LYNCHBURG POLICE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR31071%
  AGAINST12629%
BRUSHCREEK TWP. CEMETERY LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR25360%
  AGAINST16740%
DODSON TWP. CEMETERIES LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR55569%
  AGAINST25331%
HAMER TWP. CEMETERY LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR17464%
  AGAINST9936%
PENN TWP. 1.8 MILLS FIRE LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR33865%
  AGAINST18035%
PENN TWP. 2.15 MILLS LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR32362%
  AGAINST19638%
SALEM TWP. CEMETERY LEVY
100% OF PRECINCTS REPORTING
> FOR20067%
  AGAINST9733%
U.S. HOUSE KENTUCKY 4TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>THOMAS MASSIE162,94362%
 SETH HALL90,53335%
 MIKE MOFFETT8,3183%
KENTUCKY SENATE 24TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>WILL SCHRODER23,70557%
 RACHEL ROBERTS17,95843%
KENTUCKY HOUSE 47TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RICK RAND8,64455%
 MARK GILKISON7,12845%
KENTUCKY HOUSE 61ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SAVANNAH MADDOX11,31268%
 DARRELL LINK5,37932%
KENTUCKY HOUSE 63RD DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DIANE ST. ONGE10,90360%
 JOSH BLAIR7,34040%
KENTUCKY HOUSE 64TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KIMBERLY MOSER10,72867%
 LARRY VARNEY5,35733%
KENTUCKY HOUSE 65TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CHARLES WHEATLEY6,04559%
 JORDAN HUIZENGA3,84837%
 ALYSSA MCDOWELL3894%
KENTUCKY HOUSE 66TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ED MASSEY9,26255%
 ROBERTO HENRIQUEZ4,49727%
 STACIE EARL2,65816%
 LEX HANNAN3282%
KENTUCKY HOUSE 67TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BOB SCHRAGE7,28860%
 DENNIS KEENE4,90440%
KENTUCKY HOUSE 68TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JOSEPH FISCHER12,31161%
 JASON KILMER7,93339%
KENTUCKY HOUSE 69TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ADAM KOENIG7,22255%
 COL OWENS5,81545%
KENTUCKY HOUSE 78TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MARK HART8,19260%
 GREGORY COULSON5,57440%
BOONE CO. CLERK
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KENNY BROWN28,88270%
 AMY FERGUSON12,61930%
BOONE CO. CORONER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MISSY RITTINGER28,54170%
 LARRY BRINNEMAN11,95730%
BOONE CO. CONSTABLE 1ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DAVID FLAIG9,77774%
 RICHARD MCKEE3,35426%
BOONE CO. CONSTABLE 2ND DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KEN BAUMGARTNER11,79579%
 KYLE SWEENEY3,04921%
BOONE CO. FAMILY COURT JUDGE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JENNIFER DUSING13,76540%
 GRETA WALKER7,95023%
 BONNIE RICKERT4,73214%
 TERESA CUNNINGHAM3,58311%
 MICHAEL MASON2,6118%
 HOWARD TANKERSLEY1,3834%
BOONE-GALLATIN CO. DISTRICT JUDGE 2ND DIV.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MARICA THOMAS18,90555%
 KEITH MCMAIN15,61045%
WALTON-VERONA SCHOOL BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KYLE ART1,01620%
>STACEY THORNBERRY98419%
>HEATHER STEWART92318%
 SUSAN SMITH77415%
 BRETT STRONG58811%
 SHELLEY HURLES55311%
 JAMES MARTIN3356%
FLORENCE MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DIANE WHALEN4,38657%
 JOSH WALTON3,26043%
FLORENCE CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JULIE AUBUCHON4,89717%
>GARY WINN4,46616%
>DAVID OSBORNE4,19115%
>KELLY HUFF3,96714%
>DUANE FROELICHER3,75813%
>MEL CARROLL3,73013%
 LANCE HOWARD3,57613%
WALTON CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MATTHEW BROWN69415%
>STEPHANIE WILLIAMS66315%
>JOHN WAINWRIGHT66014%
>ROSALYN BEACH54912%
>BARBARA FARROW51711%
>BOBBY MCDONALD50011%
 DAN MARTIN49911%
 ADAM CROWEAK49011%
CAMPBELL CO. COMMONWEALTH'S ATTORNEY
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MICHELLE SNODGRASS20,17659%
 JUSTIN FORTNER13,82541%
CAMPBELL CO. JUDGE/EXECUTIVE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>STEVE PENDERY17,36451%
 CALVIN SIDLE9,04827%
 CHARLIE COLEMAN7,52422%
CAMPBELL CO. COMMISSIONER 1ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BRIAN PAINTER15,71047%
 CONNIE GRUBBS12,06936%
 DAVID GUIDUGLI5,88817%
CAMPBELL CO. CONSTABLE 3RD DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JIM PELUSO5,07359%
 CHARLES ALLEN3,51241%
CAMPBELL CO. CIRCUIT JUDGE 2ND DIV.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DAN ZALLA14,61657%
 DEREK DURBIN10,96043%
BELLEVUE SCHOOL BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JENNY HAZERES1,33829%
>JENN OWENS1,16726%
>DAN SWOPE1,03923%
 DAN SPARKS1,03023%
FORT THOMAS SCHOOL BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ANN MEYER4,77630%
>LISA DUCKWORTH4,04426%
>BRADLEY FENNELL3,66023%
 JOHN WEYER3,21921%
NEWPORT SCHOOL BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RAMONA MALONE1,35925%
>SYLVIA COVINGTON1,24823%
 MATT SCOTT1,16721%
 SHANE GOSNEY89316%
 CHRISTOPHER MALONEY86916%
SILVER GROVE SCHOOL BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MAURICE HEHMAN24729%
>TONYA MCCARTER24729%
>JENNIFER JONES12815%
 NIKKI BROWN12014%
 JASON STEWART12014%
SILVER GROVE SCHOOL BOARD (UNEXP. TERM)
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KATHRYN DEE22365%
 SHANNON TURNER11835%
ALEXANDRIA MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ANDREW SCHABELL2,41568%
 WILLIAM RACHFORD1,15332%
ALEXANDRIA CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SUE NELTNER2,39416%
>STACEY GRAUS2,08714%
>SCOTT FLECKINGER2,01014%
>SUSAN VANLANDINGHAM1,90313%
>BOB SIMON1,68811%
>KYLE SPARKS1,3289%
 THOMAS BALDRIDGE1,2939%
 JOE ANDERSON1,1818%
 JEAN BEAUPRE9126%
BELLEVUE MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CHARLIE CLEVES1,23462%
 STEVEN BRUN75938%
BELLEVUE CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RYAN SALZMAN1,16413%
>STEPHEN GUIDUGLI1,06012%
>SEAN FISHER95911%
>SHAUNA KRUSE92610%
>SCOTT WITTE92510%
>PATRICK HOGAN89210%
 CAROL RICH8239%
 DAVID SLATER8139%
 TERRY HATTON6948%
 RODNEY POYNTER6798%
COLD SPRING CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CINDY MOORE1,45312%
>ADAM SANDFOSS1,42312%
>LISA SCHMIDT-CAVANAUGH1,39512%
>PAUL KLOEKER1,38912%
>MICHAEL RUSCHER1,29811%
>CHRIS AMPFER1,22910%
 BRENDA HELTON1,15510%
 STEPHEN ROACH9078%
 CHRIS MYERS8887%
 GREGORY WIELAND8337%
DAYTON MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BEN BAKER88661%
 VIRGIL BORUSKE57539%
DAYTON CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JOSEPH NEARY84013%
>SCOTT BESELER72911%
>JEFF VOLTER70411%
>DENNIS LYNN65410%
>WILLIAM BURNS64710%
>TAMMY CORNETT64110%
 BETH NYMAN63310%
 JEFF HAAS6289%
 CHRISTINA KELLY5899%
 JOHNNY WIRICK4357%
 ALEXANDER SMITH1592%
FORT THOMAS CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MARK COLLIER4,60317%
>JEFF BEZOLD4,00515%
>KEN BOWMAN3,84215%
>ADAM BLAU3,73414%
>ROGER PETERMAN3,52913%
>DAVID CAMERON3,52113%
 SAM SHELTON3,17512%
HIGHLAND HEIGHTS MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GREGORY MEYERS1,09169%
 DAVID RAMLER48731%
MELBOURNE MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RONNIE WALTON8858%
 DAVID KING6542%
NEWPORT CITY COMMISSION
100% OF PRECINCTS REPORTING
>THOMAS GUIDUGLI2,23923%
>FRANK PELUSO2,14422%
>BETH FENNELL1,98020%
>KEN RECHTIN1,65017%
 ROBBIE HALL96610%
 JASON WALTER94310%
SILVER GROVE CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>COREY PELLE22814%
>JOE PELLE22814%
>SCOTT MCCARTER20613%
>JILL FESSLER20412%
>HERB RARDIN20112%
>JENNIFER HELTON19912%
 DAN GINDELE18711%
 ANITA REED18311%
WILDER MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ROBERT ARNOLD68357%
 STANLEY TURNER51743%
KENTON CO. JAILER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TERRY CARL31,61862%
 GEORGE EXTERKAMP19,69938%
KENTON CO. CORONER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DAVID SUETHOLZ31,47561%
 JOSHUA ISHMAEL20,24239%
KENTON CO. FAMILY COURT JUDGE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DAWN GENTRY21,85052%
 TERRI SCHOBORG20,42148%
BEECHWOOD SCHOOL BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JEANNE BERGER1,68027%
>NORINE SULLIVAN1,33721%
>ANISA WILLIS1,17419%
 BRADFORD HOOD1,12518%
 BRYAN BISHOP97515%
COVINGTON SCHOOL BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SARAH FLERLAGE3,78744%
>JERRY AVERY2,49529%
 ERIC SHERWOOD2,34827%
ERLANGER/ELSMERE SCHOOL BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SARAH SHACKELFORD2,64427%
>ROBIN COOPER2,58627%
>TOM LUKEN2,33424%
 BERT BROWN2,13122%
BROMLEY CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TIM WARTMAN12115%
>MICHAEL KENDALL12115%
>NANCY KIENKER11114%
>GAIL SMITH10112%
>DAVID RADFORD10112%
>DIANNE WARTMAN10012%
 LAWRENCE HAMANT8811%
 CHARLIE FOULKS688%
COVINGTON CITY COMMISSION
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MICHELLE WILLIAMS4,03616%
>SHANNON SMITH3,97815%
>DANNY BOWMAN3,39713%
>TIM DOWNING3,17512%
 JOHN FLESCH3,09812%
 BILL WELLS3,09212%
 CHRISTI BLAIR2,94111%
 BRANDON MIMS2,0578%
EDGEWOOD CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KIM WOLKING2,38914%
>BEN BARLAGE2,16413%
>ROB THELEN1,94212%
>DALE HENSON1,91812%
>JOE MESSMER1,89111%
>JEFF SCHREIVER1,88811%
>TONY WARD1,77411%
>SCOTT SCHOLZ1,3148%
 PETE ROUSH1,2548%
ELSMERE MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MARTY LENHOF1,16873%
 PRESTON RITTER44327%
ELSMERE CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>NANCY BOWMAN1,01814%
>GLORIA GRUBBS94413%
>BILLY BRADFORD90713%
>AARON MOORE89112%
>LISA MITCHELL86912%
>ALEXIS TANNER83412%
 JOANNE BARNETT-SMITH6889%
 CHRISTOPHER WICHMANN6839%
 SPENSER AUCLERC4136%
ERLANGER MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JESSICA FETTE3,20254%
 RANDY BLANKENSHIP2,67646%
ERLANGER CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>PATTY SUEDKAMP3,1948%
>KATHY CAHILL3,0407%
>THOMAS CAHILL2,9797%
>RENEE SKIDMORE2,8717%
>REBECCA RECKERS2,8297%
>VICTORIA KYLE2,7527%
>CORINE PITTS2,6557%
>TYSON HERMES2,5966%
>KEVIN BURKE2,4856%
>DONALD NICELEY2,4306%
>GARY MEYER2,3826%
>DON SKIDMORE2,3326%
 STEPHEN MONTGOMERY2,2406%
 SHANE LONGSHORE2,0885%
 MARC FIELDS1,8655%
 JIM SPEIER1,8134%
FORT MITCHELL MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JUDE HEHMAN1,77859%
 JIM HUMMELDORF1,25841%
FORT MITCHELL CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GREG POHLGEERS1,76813%
>KIM NACHAZEL1,70413%
>VICKI BOERGER1,56012%
>MICHAEL STOECKLE1,41911%
>MARY BURNS1,37510%
>JERRY DEATHERAGE1,31810%
>SCOTT MCVEY1,31110%
 RENEE OKA1,0978%
 FRANKLIN HICKS1,0048%
 DON ROSING5925%
INDEPENDENCE MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CHRIS REINERSMAN5,07471%
 JOE ULLOA2,05229%
INDEPENDENCE CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>AMY ENGELMAN4,85916%
>CAROL FRANZEN4,72215%
>BILL ASEERE4,44815%
>GREG WAITE4,31514%
>LUCAS DEATON4,24214%
>TOM BRINKER4,11213%
 JOHN DEATON3,91713%
LAKESIDE PARK CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TYLER GASTRIGHT61415%
>BRIAN WAITE55413%
>MATT STEGMAN55213%
>REBECCA STEWART54513%
>PAUL MARKGRAF52513%
>ANDREW DISKEN51812%
 DAVID WOLFER47111%
 DENNIS LANDWEHR41310%
LUDLOW MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JOSH BOONE93071%
 KEN WYNN37929%
LUDLOW CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CHRIS WRIGHT87714%
>TOM AMANN81313%
>BILL WHITELEY74012%
>JULIA NAVARRE70411%
>STEPHEN CHAPMAN62110%
>TIFFANY GRIDER5599%
 JOHN GAISER5328%
 WILLIAM MULLINS4747%
 NANCY MULLINS4637%
 WAYNE MASSEY3676%
 SAMANTHA MATTHEWS2844%
PARK HILLS CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>PAMELA SPOOR78313%
>JOE SHIELDS76512%
>KEVIN THEISSEN71712%
>WESLEY DETERS69811%
>STEVE ELKINS60310%
>SARAH FROELICH58710%
 KARL OBERJOHN5829%
 MATT MATTONE4928%
 JASON RESER4748%
 MONTY O'HARA4407%
TAYLOR MILL MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DANIEL BELL1,55864%
 SARAH FRIETCH87936%
TAYLOR MILL CITY COMMISSION
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MARK KREIMBORG1,33616%
>ROSE MERRITT1,14014%
>CAROLINE BRADEN97412%
>DANIEL MURRAY90611%
 ROGER REIS87111%
 JULIE KIRKPATRICK83110%
 ED KLEHNE80010%
 PHILLIP PEACE7489%
 MATTHEW MARTIN6378%
VILLA HILLS MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>HEATHER JANSEN2,38467%
 IRVIN CALLERY1,16733%
VILLA HILLS CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CATHY STOVER2,51914%
>SUZANNE WADSWORTH2,10112%
>ROD BAEHNER1,99011%
>JIM CAHILL1,90811%
>SETH THOMPSON1,86711%
>SCOTT RINGO1,4898%
 GEORGE BRUNS1,2197%
 MARY KOENIG1,0636%
 JENNIFER VADEN9125%
 GARY WAUGAMAN8135%
 GREGORY KILBURN7124%
 JASON PHILLIPS4953%
 ADAM ZEPF4312%
MASON CO. JAILER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>LISA KERN-YEARY3,08954%
 RYAN HULL2,58246%
MASON CO. COMMISSIONER 2ND DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CHRIS O'HEARN2,85352%
 RAY WALTERS2,68648%
KENTUCKY DIST. JUDGE 19TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KIM RAZOR7,43159%
 JEFF SCHUMACHER5,11141%
MAYSVILLE MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CHARLES COTTERILL1,59154%
 DAVID CARTMELL1,32946%
DOVER CITY COMMISSION
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JUDY WOOD7723%
>VIOLA SNAPP5817%
>JAMEZ HABERMEHL4714%
>EDWARD SIDELL4513%
 AMANDA SMITH4313%
 NELSON DAVIS4112%
 CLARENCE JEFFERSON257%
DOVER DISSOLUTION QUESTION
0% OF PRECINCTS REPORTING
> NO10085%
  YES1715%
PENDLETON CO. JUDGE/EXECUTIVE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DAVID FIELDS3,19567%
 CHARLES PEOPLES1,54533%
PENDLETON CO. ATTORNEY
100% OF PRECINCTS REPORTING
>STACEY SANNING2,50553%
 JEFFERY DEAN2,17847%
PENDLETON CO. SHERIFF
100% OF PRECINCTS REPORTING
>EDWIN QUINN2,34049%
 BILLY DENNIE2,27948%
 BRIAN MCCANN1363%
PENDLETON CO. CONSTABLE DIST. 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GREGORY LITTLETON6,29095%
 SCOTT SHEPPERD3545%
PENDLETON CO. MAGISTRATE DIST. 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RICK MINEER78162%
 STEVEN FOSTER48538%
FALMOUTH MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RON STINSON32756%
 SEBASTIAN ERNST18131%
 ELONDA HINSON7913%
FALMOUTH CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JOYCE CARSON43516%
>AMY HURST42216%
>AMY HITCH38314%
>DAVID KLABER37514%
>STANLEY LOVE32912%
>SHANNON JOHNSON27911%
 TRAVIS REIS2349%
 PHILIS WAIT1967%
BUTLER MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GREG MCELFRESH8168%
 ALICE SMITH3832%
WILLIAMSTOWN MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RICK SKINNER66859%
 BRENDA MURPHY45541%
WILLIAMSTOWN CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GREG MIDDLETON69613%
>KIM CRUPPER68813%
>AMANDA WINTERS63512%
>RONNIE WEST56811%
>RONNIE MAINES4909%
>ROBERT PERRY4729%
 GREG ATHA4559%
 ERIC LANDRUM3667%
 MATTHEW SMITH3046%
 DONNIE YOUNG2775%
 GEORGIA DAHLBERG2425%
PENDLETON CO. MAGISTRATE DIST. 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JOSHUA PLUMMER83858%
 DENNIS GOSNEY59642%
PENDLETON CO. MAGISTRATE DIST. 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DARRIN GREGG56056%
 BOBBY FOGLE43444%
BRACKEN CO. CIRCUIT CLERK
100% OF PRECINCTS REPORTING
>HEATHER RECHTIN1,50752%
 CRYSTAL DUNN1,38148%
BRACKEN CO. JUDGE/EXECUTIVE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TINA TEEGARDEN1,76960%
 GARY HICKS1,16540%
AUGUSTA SCHOOL BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JULIE MOORE35731%
>DIONNE LAYCOCK34730%
>SHAWN HENNESSEY30426%
 JAMES PURDON14713%
AUGUSTA MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MICHAEL TAYLOR14332%
 JOHN LAYCOCK11927%
 TAY KELSCH9722%
 BARRY BRATTON6916%
 PHILLIP HABERMEHL123%
AUGUSTA CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TODD NELSON28514%
>TINA STICKLEN25413%
>NATHAN HABERMEHL24712%
>JOHN YINGLING23712%
>MATTHEW MCCANE23312%
>JAMES THORNSBURY22911%
 MARY ZEIGLER21511%
 JOE GOECKE21210%
 ROLLAND TONGRET1095%
BROOKSVILLE CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SARA FRYMAN15417%
>ROGER KING13214%
>SARAH CARL12614%
>MELINDA KURTZ12414%
>KARAN MOSER10411%
>KAREN KING10311%
 TOM CORTNER9010%
 TIM BOYD829%
OWEN CO. JUDGE/EXECUTIVE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CASEY ELLIS2,15550%
 VERONICA GAYLE2,12550%
OWEN CO. SHERIFF
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MARK BESS2,24352%
 HORACE WEST1,92345%
 KRISTOPHER LANG1263%
OWEN CO. CONSTABLE 1ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BRYAN ROACH49451%
 ALLEN CAMMACK47949%
OWEN CO. CONSTABLE 2ND DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BRIAN RIDDLE62261%
 BRETT COLSTON39939%
OWEN CO. MAGISTRATE 3RD DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>WAYNE HARRIS67265%
 TERESA DAVIS35635%
OWEN CO. MAGISTRATE 4TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
 CHAD ROSE54550%
 JOEL GRUGIN54550%
OWENTON CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JILL DUNAVENT32415%
>JIMMY MARSTON30214%
>CLARK ROBERTS28813%
>LARRY PERRY26612%
>KAYLAN VANNARSDALL25712%
>ROBERT OSBORNE24811%
 PATTY MILLER24711%
 JUSTIN SPENCER1627%
 STEPHEN CLIFFORD1025%
MONTEREY ALCOHOL SALES QUESTION
100% OF PRECINCTS REPORTING
> NO2356%
  YES1844%
GRANT CO. JUDGE/EXECUTIVE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CHUCK DILLS5,02668%
 JOHN THRELKELD2,39632%
GRANT CO. SHERIFF
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BRIAN MAINES4,98367%
 RICK KELLS2,42733%
GRANT CO. MAGISTRATE 1ST DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JACQALYNN RILEY1,62462%
 WILLIAM HILL98938%
GRANT CO. MAGISTRATE 2ND DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SHAWNA COLDIRON1,37355%
 WANDA HAMMONS1,10145%
GRANT CO. CONSTABLE 2ND DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MICHAEL NEIDIGH1,39160%
 BRENT CUMMINS92940%
GRANT CO. MAGISTRATE 3RD DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ROGER HUMPHREY7,25062%
 BOBBY YOUNG4,45738%
CRITTENDEN MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CAMILA PATTON30042%
 BOBBY NEWMAN28039%
 DOUG BOWLING13719%
CRITTENDEN CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DONNA DULEY42615%
>JENNIFER THURMAN-HUMPHREY40414%
>EARLENE STUMBO39514%
>DANIEL MARTIN36213%
>PAULA LOWERY36213%
>MARK AVERY32911%
 NORMAN CASE29710%
 JOSEPH DUSING29110%
DRY RIDGE MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GREG BROCKMAN30954%
 JAMES WELLS25846%
DRY RIDGE CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ERIC BROCKMAN29013%
>ASHLEY HUMPHREY-BRINKER27212%
>JAMES HENDY26611%
>RONALD MADDOX23510%
>CLAY CRUPPER22110%
>CARISA HUGHETT2039%
 DONNY HOEHN1958%
 HOLLY HUGHETT1938%
 GAIL WHALEY1707%
 TYLER GIESKE1396%
 PAUL SAMPLES1326%
GALLATIN CO. CIRCUIT CLERK
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TAMMY TRIMBLE1,80159%
 PAM MCINTYRE1,24341%
GALLATIN CO. JUDGE/EXECUTIVE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JON MORRIS1,54550%
 KEN MCFARLAND1,52550%
GALLATIN CO. CLERK
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TRACY MILES1,96764%
 MEG FLANNERY1,08636%
GALLATIN CO. SHERIFF
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JOSHUA NEALE2,14770%
 TRENT MCENTIRE91730%
GALLATIN CO. CORONER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KEN LAFFERTY1,82860%
 LARKIN LEGRAND1,19540%
GALLATIN CO. MAGISTRATE 3RD DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MICHAEL HADDIX40053%
 JOSHUA DAVIS35947%
GALLATIN CO. CONSTABLE 3RD DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BILLY SKIRVIN41256%
 DAN HOUSTON32844%
GALLATIN CO. MAGISTRATE 4TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DONALD SULLIVAN44552%
 JEFFREY WALLACE40348%
GLENCOE MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BRENT CALDWELL8060%
 MIKE HAMPTON5340%
WARSAW MAYOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CHARLES FRENCH35154%
 TYLER BOAZ30146%
WARSAW CITY COUNCIL
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TREY YOUNG38314%
>BETH OLDENDICK34913%
>RANDY JONES34613%
>CONNELY GREEN34413%
>DWAYNE WOOD31512%
>JERRY HUNT30411%
 JAMIE GOULD29411%
 JAMES BOOTS2469%
 GEORGE KOSTA1054%
U.S. SENATE INDIANA
98% OF PRECINCTS REPORTING
>MIKE BRAUN1,155,27751%
 JOE DONNELLY1,021,31845%
 LUCY BRENTON88,1984%
U.S. HOUSE INDIANA 6TH DIST.
96% OF PRECINCTS REPORTING
>GREG PENCE154,22764%
 JEANNINE LAKE79,41733%
 TOM FERKINHOFF8,0263%
INDIANA SECRETARY OF STATE
97% OF PRECINCTS REPORTING
>CONNIE LAWSON1,251,09557%
 JIM HARPER891,19940%
 MARK RUTHERFORD70,4253%
INDIANA AUDITOR
97% OF PRECINCTS REPORTING
>TERA KLUTZ1,223,96656%
 JOSELYN WHITTICKER893,47141%
 JOHN SCHICK75,8513%
INDIANA TREASURER
97% OF PRECINCTS REPORTING
>KELLY MITCHELL1,288,68159%
 JOHN AGUILERA906,40541%
INDIANA SENATE 27TH DIST.
89% OF PRECINCTS REPORTING
>JEFF RAATZ27,78971%
 JEROME HOOG11,42629%
INDIANA SENATE 45TH DIST.
98% OF PRECINCTS REPORTING
>CHRIS GARTEN30,34363%
 JOHN PERKINS16,48334%
 CHARLES JOHNSON1,5523%
INDIANA HOUSE 55TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CINDY MEYER ZIEMKE15,47372%
 CORINNE WESTERFIELD5,95128%
INDIANA HOUSE 66TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TERRY GOODIN12,42355%
 MIKE BOWLING10,33345%
INDIANA HOUSE 67TH DIST.
97% OF PRECINCTS REPORTING
>RANDY FRYE16,29177%
 CORDELLE FEUSTON4,80223%
INDIANA HOUSE 68TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RANDY LYNESS17,83579%
 MATT GAUSTAD4,83221%
INDIANA HOUSE 69TH DIST.
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JIM LUCAS14,60469%
 STEVE SCHOETTMER6,48031%
SWITZERLAND CO. CIRCUIT COURT CLERK
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GAYLE SULLIVAN2,12272%
 ERIN JACKSON84028%
SWITZERLAND CO. AUDITOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CAROLYN GREEN1,69958%
 TRENTON RICKETTS1,23642%
SWITZERLAND CO. SHERIFF
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BRIAN MORTON2,48484%
 CORY HANKINS47516%
SWITZERLAND CO. COMMISSIONER DIST. 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JAMES PETERS1,57153%
 MARK LOHIDE1,36747%
SWITZERLAND CO. COUNCIL DIST. 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ELIZABETH JONES45156%
 DANA GRIFFIN36144%
SWITZERLAND CO. COUNCIL DIST. 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MIKE BEAR43864%
 STEVE LYONS24836%
SWITZERLAND CO. COUNCIL DIST. 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TODD CHASE49868%
 JEFF DARLING23432%
COTTON TWP. TRUSTEE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KELLY PURVIS29459%
 BARBARA BOWLING20741%
CRAIG TWP. TRUSTEE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>NEIL WASHNOCK18357%
 JACK MATHEWS13843%
JEFFERSON TWP. TRUSTEE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>WADE HUGHES62561%
 HELEN PEELMAN40639%
PLEASANT TWP. TRUSTEE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SHANNON PHIPPS22558%
 JIM WINGATE16242%
YORK TWP. (SWITZERLAND CO.) TRUSTEE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KENNETH BYARS20267%
 VICKY HINMAN9833%
JEFFERSON TWP. BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DEBORAH HICKMAN60923%
>ALAN KONKLE60023%
>GAYLE RAYLES59322%
 CAROL ANN SUBLETT44117%
 DON STOUT42216%
PLEASANT TWP. BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DONALD MORTON28832%
>TRAVIS RICHARDS20923%
>JAMES PHIPPS20022%
 DAVID CHRISTMAN19522%
YORK TWP. BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>SCOTT GREGORY19531%
>SHANNON JACKSON18529%
>LARRY TURNER12820%
 MICHAEL BEATTY12319%
OHIO CO. AUDITOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>AMY HAMILTON HOCHSTRASSER5,99960%
 DEB CAPPEL4,00140%
OHIO CO. SHERIFF
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GLEN POTTS7,61476%
 DOUG TAYLOR2,38624%
OHIO CO. ASSESSOR
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ED HAUTMAN6,12461%
 PAMELA BROWN3,87639%
OHIO CO. COUNCIL DIST. 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DEBORAH THOMASON5,86459%
 TIFFANY CLARK4,13641%
OHIO CO. COUNCIL DIST. 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CHRIS FLOOD5,78358%
 JEFF RUMSEY4,21742%
OHIO CO. COUNCIL DIST. 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DON GRACE6,76468%
 CAROL STOW STAPLETON3,23632%
OHIO CO. COUNCIL DIST. 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MYRON DENNIS5,98360%
 JEFF ICEBERG4,01740%
PIKE TWP. TRUSTEE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>HANNAH BURKE7,35674%
 DENNIS COVINGTON2,64426%
CASS TWP. BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RAYMOND KIRKPATRICK3,12631%
>JAMES HENRY2,97130%
>KATHY HALLORAN2,79228%
 JOYCE MESSER1,11011%
OHIO CO. SCHOOL BOARD DIST. 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CONNIE SMITH5,33853%
 GARY KINNETT4,66247%
DEARBORN CO. RECORDER
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JOYCE OLES13,26275%
 CHRISTINE CRAIG4,52625%
DEARBORN CO. COMMISSIONER DIST. 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RICK PROBST10,58762%
 GLENN WRIGHT6,38038%
DEARBORN CO. COUNCIL DIST. 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>LIZ MORRIS4,18280%
 ANN SNYDER1,06620%
DEARBORN CO. COUNCIL DIST. 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>KEVIN TURNER2,85478%
 MELVIN KREMER80622%
YORK TWP. (DEARBORN CO.) TRUSTEE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>GREGGORY CALLAHAN42585%
 AMANDA VINUP NOELL7715%
CENTER TWP. BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>BARBARA TIBBS85043%
>KAYLEE MCDONALD41121%
>TRISTICA HOWARD38820%
 PATIENCE SHECKELS32016%
DILLSBORO TOWN COUNCIL AT LARGE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>TOM WAFFORD20665%
 CHRISTINA FORTNER11235%
LAWRENCEBURG SCHOOL BOARD DIST. 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MARK KNIGGA1,72352%
 KEVIN MOLLAUN1,57448%
SOUTH DEARBORN SCHOOL BOARD AT LARGE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>JEFFERY LANE2,34027%
 JEFFREY COTTON1,83921%
 BRENT CAEBOLT1,49117%
 SUZANNA THIES1,11613%
 DENISE ROLLINS1,03312%
 BILL LANE7739%
RIPLEY CO. COMMISSIONER DIST. 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>MARK HORSTMAN5,30572%
 JAY GAYHEART2,03828%
RIPLEY CO. COUNCIL DIST. 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>STEVEN GLOYD1,32176%
 RACHAEL MELTON-CURL41924%
RIPLEY CO. COUNCIL DIST. 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>DAVID TEBBING1,24570%
 EDWARD ARMBRECHT52830%
ADAMS TWP. TRUSTEE
100% OF PRECINCTS REPORTING
>RANDALL ASHCRAFT84566%
 EDWARD GINDLING42934%
ADAMS TWP. BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>CAROL SIEBERT78327%
>ROBERT REINERS76927%
>DON HARTMAN49117%
 PAUL VOSS46216%
 RICHARD FELLER39414%
BROWN TWP. BOARD
100% OF PRECINCTS REPORTING
>ROGER GULLION28330%
>JAMES MEYER25227%
>EDWENA MATHEWS25027%
 JANICE LINKMEYER15316%