MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

OPSWA All-Ohio football teams announced

All-Ohio Divisions II-VII football teams have been announced (OHSAA).

CINCINNATI (WKRC) - The Ohio High School Athletic Association, in conjunction with the Ohio Prep Sportswriters Association, released the All-Ohio football teams for each division.

The teams were selected by members of the Ohio Prep Sportswriters Association, most of whom were voters for the former Associated Press All-Ohio teams. The Associated Press no longer coordinates postseason honors for high school sports.

Here are the area players who made each team and links to the entire All-Ohio teams for each division:


DIVISION I

First Team Offense

  • Quarterbacks: Chase Wolf, St. Xavier, 6-1, 190, Sr.
  • Backs: Matt Sora, Mason, 6-0, 200, Sr.
  • Linemen: Jackson Carman, Fairfield, 6-7, 345, Sr. ; Zach Carpenter, Moeller, 6-5, 310, Sr.

First Team Defense

  • Linemen: Malik Vann, Fairfield, 6-3, 270, Sr.
  • Linebackers: Dan Bolden, Colerain, 6-1, 235, Sr.
  • Backs: Javon Hicks, Colerain, 6-2, 195, Sr.

Second Team Offense

  • None

Second Team Defense

  • Linemen: Zaid Hamdan, Mason, 5-11, 265, Sr.; Bryce Dugan, Milford, 6-2, 225, Sr.; Bobby Jefferson, St. Xavier, 6-3, 250, Sr.
  • Linebackers: Thomas Kiessling, St. Xavier, 6-4, 240, Sr.

Third Team Offense

  • Receivers: Andrew Wittrock, St. Xavier, 6-0, 175, Sr.
  • Linemen: Aaron Ervin, Springboro, 6-5, 280, Sr.

Third Team Defense

  • Kicker: Chris Mangold, Colerain, 6-0, 170, Jr.

Honorable Mention: RJ Khayo, Archbishop Moeller, 5-9, 160, Jr.; Cameron Specht, St. Xavier, 5-8, 160, Sr.; Kyle Trischler, Elder, 5-10, 175, Jr.; Tate Goodyear, Sycamore, 6-4, 270, Sr.; Dillon Stone, Hamilton, 6-0, 280, Sr.; Spencer Bono, Elder, 6-3, 235, Jr.; Patrick Tueimeh, Sycamore, 5-11, 185, Sr.

DIVISION II

Coach of the Year: Andre Parker, Winton Woods.

First Team Offense

  • Quarterbacks: Jay Volpenhein, Anderson, 6-3, 205, Sr.
  • Receivers: Wyatt Fischer, Western Brown, 6-2, 205, Sr.; Josh Whyle, LaSalle, 6-7 228, Sr.
  • Linemen: Zeke Correll, Anderson, 6-4, 270, Jr.; Quintin Wilson, Turpin, 6-3, 305, Sr.

First Team Defense

  • Defensive player of the year: Cris Oats, Winton Woods
  • Linebackers: Cris Oats, Winton Woods, 6-4, 220, Sr.

Second Team Offense

  • Quarterbacks: Kenney Mayberry, Winton Woods, 6-1, 215, Sr.
  • Punter: Drew Nieman, La Salle, 5-10, 174, Jr.

Second Team Defense

  • Linebackers: Jarred Uran, La Salle, 6-2, 205, Jr.; Jimmy O'Toole, Anderson, 6-2, 188, Jr.
  • Backs: Ryan Batsch, Loveland, 6-2, 185, Sr.; Griffin Durso, Turpin, 5-7, 140, Sr.; Sam Hildebrand, La Salle, 5-11, 180, Sr.

Third Team Offense

  • None

Third Team Defense

  • Linebackers: Jimmy O'Toole, Anderson, 6-3, 203, Jr.
  • Backs: DJ Whiles, Edgewood, 5-11, 180, Sr.

Honorable Mention: Kyle Blaha, Anderson, 5-10, 190, Sr.; Maurice Chapman, Winton Woods, 5-10, 290, Sr.; Andrew Jaeger, La Salle, 6-2, 280, Sr.; Seth Phipps, Edgewood, 6-1, 245, Sr.; Miyan Williams, Winton Woods, 5-11, 205, So.; Rae’Quan Prince, Winton Woods, 5-10, 170; Austin Watt, Anderson, 6-5, 210, Sr.; Jake Siebert, La Salle, 5-11, 185, So.; Trent Rogers, Anderson, 6-0, 295, Sr.; Austin Silcox, Harrison, 6-3, 205, Jr.; Garrett Bledsoe, La Salle, 6-0, 190, Jr.; Garrett Gabbard, Edgewood, 6-2, 195, Sr.; Quinn Smith, Winton Woods, 5-10, 170, Sr.

DIVISION III

First Team Offense

  • None

First Team Defense

  • None

Second Team Offense

  • None

Second Team Defense

  • Linemen: Lonnie Phelps, Mt. Healthy, 6-2, 215, Jr.; Jackson Gear, McNicholas, 6-3, 215, Sr.

Third Team Offense

  • Linemen: Andrew Arnold, Goshen, 6-3, 280, Sr.;Conner Barton, Wilmington, 6-3, 275, Sr.

Third Team Defense

  • None

Honorable Mention: Jared Conn, Hillsboro, 6-2, 230, Jr.; Nick Sanchez, New Richmond, 6-3, 252, Sr.; Payton Leugers, Goshen, 5-10, 170, Sr.; Luke Tabler, , Badin, 5-11, 160, Jr.; Britton Haines, Hillsboro, 6-2, 160, Sr.

DIVISION IV

First Team Offense

  • Backs: Pierson Rogers, Wyoming, 5-11, 210, Jr.

First Team Defense

  • Linebackers: Trey Uetrecht, Clinton-Massie, 6-2, 230, Sr.
  • Backs: Kievaughn Sanks, Aiken, 5-8, 165, Jr.

Second Team Offense

  • None

Second Team Defense

  • Backs: Demarco Bradley Jr., Taft, 5-6, 160, Jr.

Third Team Offense

  • Backs: Christian Poynter, Clinton-Massie, 5-10, 175, Sr.

Third Team Defense

  • Linemen: Thomas Myers, Clinton-Massie, 6-6, 220, Jr.; James Smith, Wyoming, 6-4, 230, Jr.; Jalen Thornton, Indian Hill, 6-3, 250, Jr.
  • Kicker: Sergio Listo, Wyoming, 5-11, 195, Sr.

Honorable Mention: Tyler Long, Hughes, 6-1, 230, Sr.; Evan Prater, Wyoming, 6-5, 180, So.; Dezion Coleman, Hughes, 5-10, 170, Sr.; Corey Kiner, Roger Bacon, 5-9, 195, Fr.; Hasan Black, Wyoming, 6-2, 220, Jr.; Tim Williams-Scroggins, Aiken, 6-2, 175, Sr.; Derrian Anderson, Taft, 6-4, 260, Sr.; Eli Cupp, Wyoming, 6-5, 190, Jr.; Spencer Voss, Clinton-Massie, 6-6, 280, Jr.; Joe Durham, Bishop Fenwick, 6-3, 225, Sr.; Mick Oakes, Indian Hill, 6-3, 230, Sr.; Cam O’Gara, Wyoming, 6-2, 220, So.; Dashawn Lawrence, Taft, 5-10, 185, Sr.; Luke Richardson, Clinton-Massie, 5-11, 175, Sr.

DIVISION V

Coach of the Year: Jeff Essig, Bethel-Tate.

First Team Offense

  • Quarterbacks: Seth Becker, Bethel-Tate, 5-11, 170, Sr.

First Team Defense

  • None

Second Team Offense

  • Backs: Cameron Svarda, Middletown Madison, 5-8, 180, Jr.

Second Team Defense

  • Linemen: Cole Pelgen, Middletown Madison, 6-2, 245, Jr.

Third Team Offense

  • Linemen: Caleb Bolen, Middletown Madison, 6-3, 255, Jr.; Ryan Wichmann, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-5, 280, Sr.

Third Team Defense

  • Linemen: Andy Combs, Reading, 5-10, 255, Sr.

Honorable Mention: Danny Vanatsky, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 205, Sr.; Mason Bernhardt, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-5, 215, Sr.; Cooper Dunn, Bethel-Tate, 5-8, 155, Sr.; Mancini Jackson, Reading, 6-3, 215, Sr.; Xavier Johnson, Summit Country Day, 6-3, 205, Sr.; Bradley Lewis, Bethel-Tate, 5-9, 210, Sr.; James Peters, Blanchester, 5-10, 215, So.; Michael Warden, Summit Country Day, 6-3, 275, Sr.; Owen Holtke, Bethel-Tate, 6-0, 180, Sr.; Jack McDowell, Summit Country Day, 6-0, 220, So.; Alex Bernard, Cincinnati Hills Christian Academy, 5-11, 180, Jr.

DIVISION VI

First Team Offense

  • None

First Team Defense

  • None

Second Team Offense

  • None

Second Team Defense

  • Linemen: Armanie White, St. Bernard, 5-10, 190, Sr.
  • Linebackers: Tyreke King, St. Bernard, 6-2, 190, Sr.

Third Team Offense

  • None

Third Team Defense

  • Linemen: Patrick Magarian, Cincinnati Country Day, 6-2, 200, Sr.

Honorable Mention: Kevan Ridley, St. Bernard, 5-11, 245, Sr.; Connor Pohl, Cincinnati Country Country Day, 6-0, 190, Sr.; Robert Jackson, Riverview East, 5-8, 140, Sr.

DIVISION VII

First Team Offense

  • None

First Team Defense

  • None

Second Team Offense

  • Backs: Martis Edwards, Gamble Montessori, 5-10, 170, Sr.

Second Team Defense

  • Backs: Jaylin Anderson, Cincinnati College Prep Academy, 5-11, 166, Sr.

Third Team Offense

  • Linemen: Joseph Lusby, Miami Valley Christian Academy, 6-4, 225, Jr.

Third Team Defense

  • Linemen: Kalos Farrior, Gamble Montessori, 6-1, 225, Sr.

Honorable Mention: Mylan Hall, Cincinnati College Prep Academy, 5-11, 150, So.; Malik Lee, Gamble Montessori, 5-10, 185, Sr.; Danny Spivey, New Miami, 6-1, 180, So.

Trending